Unaids trenger din stemme
Unaids (FNs organ for en helhetlig og global innsats mot hiv og aids) skal utarbeide en ny strategi i hivarbeidet. Målet er å se enden på hiv og aids innen 2030. Til det trenger de innspill fra mennesker som lever med hiv og aktører i hivarbeidet.
scheduleOppdatert: 15.06.2020
createForfatter: Bente Bendiksen
labelEmner:
Unaids sin visjon er ingen nye hivinfeksjoner, ingen diskriminering og ingen aidsrelaterte dødsfall. Du kan nå bidra til å forme dette arbeidet gjennom å svare på en undersøkelse der Unaids ber mennesker som lever med hiv og aktører som er engasjert i hivarbeid over hele verden om å dele sine erfaringer.
De ønsker tilbakemelding på i hvilken grad den nåværende strategien fungerer, hva som mangler i strategien og hva som trengs fremover i det videre arbeidet for å nå målet om å få en slutt på aidsepidemien innen 2030.
Dette er en stor internasjonal undersøkelse, og det er viktig at også Norge og Skandinavia deltar slik at vi får inn våre erfaringer. Alle som lever med hiv over hele verden eller er aktører i hivarbeidet oppfordres til å delta.
Det tar maks 15-20 minutter å besvare undersøkelsen som er anonym. Den er tilgjengelig på engelsk, spansk, fransk, portugisisk, russisk, mandarin og arabisk.
Har du tid og lyst til å bidra, finner du undersøkelsen ved å klikke på denne lenken.
Undersøkelsen stenger 5.juli, så det er viktig at man svarer på undersøkelsen før den tid.
Les også
schedule31.01.2025
→ — Vi har verktøyene, det er pengene og politikken det står på
Norge skal delta på den 68. sesjonen av FNs narkotikakommisjon (CND) i Wien i mars, hvor temaene narkotikapolitikk og skadereduksjon står på agendaen. I forkant av dette inviterte Helse- og omsorgsdepartementet (HOD) sivilt samfunn til dialogmøte. HivNorge deltok og understreket at politisk vilje, tilstrekkelig finansiering og samarbeid med sivil sektor om effektive skadereduksjonsprogrammer er nødvendig for å sikre sårbare grupper.
schedule31.01.2025
→ Vi vil gjerne høre fra deg
HivNorge har de siste to årene vært i dialog med Den Norske Kirke (DNK) gjennom preses, biskop Olav Fykse Tveit, og Kirkerådet. Bakgrunnen er en intern prosess i DNK om hvordan de møtte hiv- og aidsepidemien på 80- og 90-tallet. I den anledning har vi i HivNorge vært opptatt av at DNK skal vite hva de faktisk bør be om unnskyldning for.