Hvem bør få Plussprisen i år?

Plussprisen deles ut hvert år i forbindelse med Verdens aidsdag, 1. desember. I fjor gikk den til farmasøyt Merete Klausen (bildet). Du kan være med å bestemme hvem som skal få den i år.

scheduleOppdatert: 23.08.2017

createForfatter: Arne Walderhaug

labelEmner:

Fjorårets Plusspris ble tildelt apoteker Merete Klausen. Hun har opp gjennom årene gjort en fantastisk innsats for å bistå med råd og veiledning til hivpositive – og helsepersonell, særlig om bruk av hivmedisiner, het det i begrunnelsen for prisen.

I kriteriene for prisen, som deles ut hvert år, heter det at den skal gå til en person, en institusjon eller en organisasjon som fyller ett eller flere av følgende kriterier:

 – setter hiv på dagsordenen – bidrar til å gi hiv et ansikt – redusere myter og stigma rundt hiv  – har bidratt med langvarig innsats for mennesker som lever med hiv, deres rettigheter og situasjon for øvrig

 – setter hiv på dagsordenen

Styremedlemmer og ansatte i organisasjonen kan ikke motta prisen før perioden/arbeidsforholdet er opphørt. Prisen er nasjonal. Enkeltpersoner skal prioriteres, og ingen kan motta prisen mer enn én gang. Alle har rett til å fremme forslag.

e-post

Årets Plusspris vil bli delt ut ved HivNorges arrangement på Litteraturhuset 1. desember. Den vil bli delt ut for 19. gang.

Det er styret i HivNorge som bestemmer hvem som skal få prisen, etter forslag fra medlemmer og andre.

 

Les også:

Les også

schedule03.12.2025

→ Høringssvar til faglige råd om møter med kjønnsmangfold

Barne-, ungdoms- og familiedirektoratet (Bufdir) har innhentet høringsinnspill til faglige råd om møter med kjønnsmangfold for offentlig ansatte. HivNorge mener rådene fremstår som gjennomarbeidede og gir gode anbefalinger, men etterlyser et tydeligere interseksjonelt perspektiv.

schedule01.12.2025

→ Plussprisen for 2025 er tildelt Helseutvalget

Plussprisen deles ut til en person eller organisasjon som har gjort en særskilt innsats på hivfeltet i Norge. I forbindelse med HivNorges arrangement på verdens aidsdag annonserte styreleder i HivNorge, Knut Roger Dybedahl, at Plussprisen for 2025 blir tildelt Helseutvalget.