camera_altFOTO: HivNorge
Fem minutter på Stortinget
Tirsdag 28. oktober er det duket for høring i Stortinget til Helse- og omsorgsdepartements budsjett for 2015. Det endelige budsjettet godkjennes av Stortinget like før jul. HivNorge møter kl 13.45 og får som andre organisasjoner på feltet, fem minutter til å fremme sine synspunkter.
scheduleOppdatert: 23.08.2017
createForfatter: Arne Walderhaug
labelEmner:
I sitt møte med Helse- og omsorgskomiteen legger HivNorge vekt på at det må økte ressurser til for å få bukt med de høye tallene på nydiagnostiserte vi har sett de siste årene. Vi legger videre vekt på at det må bedre kunnskaper om hiv og smitteveier til i helsetjenesten, ikke minst i førstelinjetjenesten. Dessuten er det viktig å fokusere innsatsen mot menn som har sex med menn samt innvandrere, som er de to største gruppene som er rammet av hiv og aids.
Les også
schedule05.09.2025
→ Nå kan du få hjelp til å søke Hivfondet
Lever du med hiv og er i en vanskelig økonomisk situasjon? Neste søknadsfrist for Hivfondet er 1. oktober 2025.
schedule28.08.2025
→ Ny hivbehandling godkjent i Europa
Legemiddelet Lenacapavir har fått markedsføringstillatelse i EU og EØS. Dette er en langtidsvirkende hivforebyggende behandling (PrEP), som gis som injeksjon bare to ganger i året.